NASIL AGILE KOÇ OLABİLİRİM?

Agile Mentor Academy
28 Kas 2018

NASIL AGILE KOÇ OLABİLİRİM?

/
Posted By
/
Comments0

Uluslararası Agile Konsorsiyumunun (IC Agile) Agile Koçluğu Öğrenme Kulvarı, Agile koçlarının becerilerini, bilgilerini ve zihniyetlerini iki gelişim düzeyine ayırır.

Seviye 1: Agile Takım Fasilitatörü

Fasilitatör sözlük anlamı ile  her hangi bir şeyin yapılmasını kolaylaştıran kişi ya da araçtır. Agile Takım Fasilitatörünü (kolaylaştırıcı/yardımcı), bir veya birkaç takımın Agile yaklaşımlarını iyi uygulamasına yardımcı olan bir Scrum Master veya yeni başlayan Agile Koç olarak düşünebilirsiniz. Bu düzeyde, fasilitasyon, bir ekipte kendi kendini örgütleme, anlamlı işbirliğinin sağlanması, iyi bir iletişim seviyesi, dengeli bir katılım ve yaratıcılığın ortaya çıkmasını sağlayan temel beceridir. Bu nedenle yeni fasilitasyon teknikleri öğrenmek, deneyimlemek Agile Koç seviyesinde olsak bile her zaman gelişmek için gereklidir.

Seviye 2: Agile Koçu

Agile Koçu, takımlar ve organizasyon seviyesinde çalışır. Takımlarının içindeki ve dışındaki, takımlar arasındaki, Agile’ın vaat ettiği kazanımların edinilmesini engelleyen tüm faktörlerle ilgilenir. Bu seviyede, birbiriyle bağlantılı dört ana alandaki becerilerin geliştirmesi ve aralarındaki farkın anlaşılması çok önemlidir. Bu alanlar; eğitim, mentörlük, fasilitasyon ve profesyonel koçluk. Bu beceriler, takım oluşturma, geliştirme, bir Agile takım içinde anlamlı işbirliğinin sağlanması, anlaşmazlıkların sağlıklı bir şekilde çözülmesi ve güvenli bir ortamın yaratılması için yardımcı olacaktır.

IC Agile’ın Agile Koçluğu Öğrenme Kulvarı, kendi kendini yönlendiren gelişim için güçlü bir araçtır. Bu kulvarın öğrenme hedefleri Creative Commons (CC) lisansına sahiptir ve herkese açıktır. Öğrenme hedeflerini kendi gelişiminizi planlamak için, kurumunuzda bir Agile koçluğu geliştirme yolu oluşturmak için kullanmaya başlayabilirsiniz.

IC Agile’ın Agile Koçluğu Öğrenme Kulvarındaki sertifikalar iki kategoriye ayrılmaktadır. Certified Professional kategorisinde olan ilk iki tanesi Agile Takım Fasilitatörü (ICP-ATF) ve Agile Koçluğu (ICP-ACC) için eğitime katılmanız gerekiyor.  Eğitimde, öğrenme hedeflerini tamamladığınız eğitmenler tarafından onaylanırsa, sertifikayı almaya hak kazanıyorsunuz. Üçüncüsü yani Certified Expert kategorisindeki Agile Koçluğu (ICE-AC) sertifikasını ise IC Agile değerlendirme komitesi önünde demo yaptıktan ve sorularını cevapladıktan sonra komitenin kararı ile almaya hak kazanabiliyorsunuz. Sertifika ile ilgili detaylara https://icagile.com/Learning-Roadmap/Agile-Coaching linkinden ulaşabilirsiniz.

 

Gülnur Bayhan

Agile Koç

Leave a Reply